Academy (Academy Hobby Model Kits)

Academy (Academy Hobby Model Kits)

Rok założenia: 1969
Kraj: Korea Południowa

Dokładniejsza nazwa producenta Academy to Academy Hobby Model Kits. Jest to południowokoreański producent modeli, akcesoriów modelarskich i zestawów do kreatywnego modelowania. Firma została założona dokładnie 1 Września 1969 roku w Seulu przez porucznika Chunga, który był weteranem wojennym i pasjonatem modelarstwa.

Oprócz samych modeli Academy w swojej ofercie posiada również różnego rodzaju wyroby chemiczne oraz zabawki, wśród których znajdziemy np. pistolety pneumatyczne. W początkowych latach działalności firma specjalizowała się w produkcji modeli z tworzywa sztucznego dla japońskich i amerykańskich producentów, ale wkrótce zaczęła produkować swoje własne modele.

Pierwszym autorskim i oryginalnym modelem Academy był pojazd M-10 Tank Destroyer w skali 1:35, który nieoficjalnie określany jest mianem Wolverine. Model został wydany w 1978 roku i od tego czasu firma zyskała uznanie na całym świecie dzięki swoim wysokiej jakości modelom w skali 1:35, 1:48 i 1:72 skupiając się na tematyce wojskowej.

Nie są to jedyne dostępne skale od tego producenta, bo w ofercie znajdziemy również modele w skalach 1:32, 1:144, 1:260, 1:288, 1:300 oraz 1:360. Oprócz tego w swojej ofercie modeli plastikowych posiadają modele samolotów, czołgów oraz samochodów cywilnych, ale można także znaleźć modele statków, żaglówek i lotniskowców. Jeżeli chodzi o pojazdy wojskowe, to większość z nich dotyczy tych pochodzących z okresu drugiej wojny światowej, ale producent nie ogranicza się tylko do tego okresu i w ofercie można natrafić na wiele współczesnych maszyn.

W 1994 roku Academy przejęła włoską firmę modelarską Italeri, a w 2005 roku otworzyła swoją nową fabrykę w Gwangju, która umożliwiła firmie rozwijanie własnej produkcji modeli, w tym modeli z tworzywa sztucznego i z żywicy. Academy posiada także własne centrum badawczo-rozwojowe, gdzie pracownicy firmy projektują i testują nowe modele, dzięki czemu Academy do dzisiaj jest jednym z największych producentów modeli na świecie.

Firma zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Nagrodę Specjalną w kategorii „Najlepszy Producent Modeli” na Międzynarodowych Targach Modelarskich w Norymberdze w 2016 roku.